Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

“Mind Your Diet” E-Twinning Çalışması

77
A+
A-
“Mind Your Diet” E-Twinning Çalışması

Bu proje öğrenciler kendi başlarına, yemek, beslenme ve bunların sağlık üzerindeki etkileri hakkında güvenilir kaynaklardan bilgi edinebilsinler diye düzenlendi.

Öğrenciler, yedikleri yemeklerin içinde ne olduğu ve nasıl, bilinçli bir şekilde, sağlıklı yemekler ve dengeli beslenme için gerekli içerikleri seçip bir araya getirecekleri konusunda bilgi sahibi olacaklar.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)’nün talimatları doğrultusunda beslenme konusunda yapılan bilgi araştırması sonucunda ve yemek pişirme, beslenme gibi mesleki konularda edinilen deneyimle, öğrenciler dijital bir e- yemek kitabı ve web sitesi yaratarak edindikleri bilgiyi bir blog formatında korumaya alacaklar.

Ayrıca belirlenen zamanda öğrencilerin neler yemiş olduğunu öğrenmek için bir beslenme takip sistemi de denenecek ( örneğin 24 saatlik beslenme takibi).

Mind Your Diet Projesinin Hedefleri:

Projenin ana hedefi sağlıklı yoldan beslenmenin öneminin farkına varmaktır.

Öğrencilerin, yiyecek, besin takviyeleri ve mineraller hakkında güvenilir bilgiyi araştırmasını sağlamak.

Öğrencilerin kendi başlarına sağlıklı ve dengeli yemekleri bulmalarını ve yaratıcı şekilde birleştirmeyi yapabilmelerini sağlamak.

Paydaşların kültür ve geleneklerini keşfetmek (mutfak, en sevilen yemekler, beslenme şekilleri, okulların bulunduğu bölgeler hakkında değişik bilgiler, örf ve adetler)

Öğrencilerin gastronomi alanında becerilerini geliştirmelerini sağlamak.

Yabancı toplumların kültür ve yemek yeme alışkanlıkları hakkında bilgilerini geliştirmek.

İngilizce dil becerilerini ilerletmek.

Öğrenci ve öğretmenlerin eğitim amaçlı yer değişimlerinin sayısı(nicelik) ve kalitesini(niteliğini) artırmak.

Mind Your Diet Projesi Çalışma Süreci:

Mevcut ülkelerdeki her okuldan çeşitli yükümlülükler gereği tam bir iş birliği içinde olmaları beklenmektedir.

– projenin tamamlanması için sorumlu olacak uluslararası öğrenci/öğretmen takımını seçilecek

– projeye katılan sınıflar seçilecek

– projenin belirli aşamalarını tamamlamaktan sorumlu olan öğrenciler/öğretmenler belirlenecek

Bütün paydaşlar projenin bütün aşamalarında etkin ve eşit şekilde yer alacaklardır.

hilal gunaydin
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.