Ağız ve Diş Sağlığı Taraması

Ağız ve Diş sağlığını ilgilendiren hastalıklar, bebeklik çağından başlayıp yaşlılığa kadar farklı dönemlerde görülebilmektedir. Bununla birlikte, risk altında bulunan yaşlar, durumlar ve hastalıklar bulunmakta olup risk durumuna bağlı olarak farklı koruyucu ve geliştirici programların yapılması gerekmektedir. Çocukları etkileyen ağız-diş sağlığı problemlerinin önlenmesinde okulların yeri çok önemlidir. Aynı ortam içinde bulunan çocukları, eğitim alma amacı ile gittikleri okullarda pozitif yönde etkilemenin daha etkin olduğu çalışmalarla gösterilmiştir.

Çocukta, iyi bir ağız-diş sağlığı için sağlık eğitimi şart olup bu eğitimin davranış değişikliği oluşturabilmesi amacıyla düzenli, uzun süreli olması gereklidir. Okullarda aynı ortam ve koşullarda çocuklara eğitim verilir. Okullar, devamlı bir sağlık eğitimi için uygun ve önemli bir ortamdır. Ağız-diş sağlığı programlarında, okullarda, öğrencilerin ağız-diş sağlığı durumunun belirlenmesi amacı ile ağız muayenelerinin belli periyodlarda yapılması önerilmektedir.

Bu anlamda Ağız ve diş sağlığını korumak, bilinçlendirme sağlamak amacıyla 11 Aralık 2019 tarihinde okulumuz öğrencilerine yönelik ağız ve diş sağlığı taraması yapılmıştır.

Denta Klinik Kurucu Diş Hekimi Dr. Funda Çulcu Doğan, Dr. Gamze Taştekin, Dr. Uğur Canbolat ve ekibi tarafından gerçekleştirilen taramada öğrencilerin tamamının ağız ve diş muayenesi yapılarak, diş sağlığı açısından sorunu olan öğrenciler tespit edilmiştir. Tarama sonrasında ağız ve diş sağlığı, diş sağlığını koruma yolları, doğru fırçalama teknikleri hakkında bilgilendirici seminer düzenlenmiştir. Yoğun ilgi ve sorularla gerçekleştirilen etkinliğimiz aracılığıyla öğrencilerimizin ağız ve diş sağlığı konusunda farkındalık sahibi olmaları sağlanmıştır.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.