Ata’mızı Saygı ve Özlemle Andık!

Ata’mızı Saygı ve Özlemle Andık!

“İki Mustafa Kemal vardır: Biri ben, et ve kemik, geçici Mustafa Kemal… İkinci Mustafa Kemal, onu “ben” kelimesiyle ifade edemem; o, ben değil, bizdir! O, memleketin her köşesinde yeni fikir, yeni hayat ve büyük ülkü için uğraşan aydın ve savaşçı bir topluluktur. Ben, onların rüyasını temsil ediyorum. Benim teşebbüslerim, onların özlemini çektikleri şeyleri tatmin içindir. O Mustafa Kemal sizsiniz, hepinizsiniz. Geçici olmayan, yaşaması ve başarılı olması gereken Mustafa Kemal odur!”

M. Kemal ATATÜRK

 Ata’mızı aramızdan ayrılışının  80.  yıl dönümünde saygı ve özlemle andık. 9 Kasım Cuma günü okulumuzun konferans salonunda gerçekleştirdiğimiz Anma Töreni’miz birbirinden duygu dolu anlara sahne oldu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenimiz Meslek Dersleri Öğretmenimiz Cennet KOL’un Ulu Önder Atatürk’ün bir asker, bir devlet adamı, bir öğretmen ve bir vatandaş olarak nasıl bir kişiliğe sahip olduğunu anlattığı   konuşmasıyla devam etti. Ata’mızın son günlerini anlatan videoyla kalbimizde derin bir hüzün  yaşandı; öğrencilerimizin İngilizce okuduğu “Yıkın Heykellerimi” adlı şiirle de Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurucusu olarak “onun”  çağdaş uygarlık yolundaki fikirleri  ve bir vatandaş olarak  bize düşen görevler bir kez daha hatırlandı, anlamlandırıldı. “Atatürk”  konulu dramamızla  zamanda bir yolculuğa çıkıldı. Annesi Zübeyde Hanım’dan Ata’mızın çocukluğu, Matematik Öğretmeni Mustafa öğretmenden öğrencilik yılları ve ona “Kemal” adının verilişinin hikayesi dinlendi. Vatanı emanet ettiği akıl hür, vicdanı hür gençlerden de “bilim ve aklın ışığında; ileriye, durmadan ileriye yürüyeceğimize ” dair sözler alındı. Ardından  İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün “10 Kasım Atatürk” konulu kompozisyon yarışmasında Pendik ilçesinde “Kibrite İhtiyacım Yok!” adlı yazısıyla dereceye girerek ikinci olan 10/C sınıfından Ayça DURAK adlı öğrencimize başarı belgesi ve ödül takdimi Eryetiş&Balkanlar Eğitim Kurumları Genel Müdür Yardımcısı Sayın Fulya ARI tarafından yapıldı. Atatürk’ün sevdiği türkülerle devam eden törenimiz onun çok sevdiği zeybek oyunuyla taçlandı. Törenimiz Zülfü Livaneli’nin  seslendirdiği “Yiğidim Aslanım ” şarkısıyla hep bir ağızdan söylenerek sona erdi.

Yaşadığı çağı aşarak geleceğe ışık tutan, yüz yıla değil bin yıla damgasını vuran Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk sonsuza dek kalbimizde yaşayacak, ilke ve inkılapları her zaman bize doğru yolu göstermeye devam edecektir.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.