Bir Destandır Çanakkale!

BİR DESTANDIR ÇANAKKALE!

Dur yolcu! Bilmeden gelip bastığın 
Bu toprak, bir devrin battığı yerdir.
Eğil de kulak ver, bu sessiz yığın
Bir vatan kalbinin attığı yerdir. 

Necmettin Halil Onan

Bir hilal uğruna sayısız güneşlerin battığı, yüz binlerce vatan evladının birer birer toprağa düştüğü Çanakkale… Yedi düvele Çanakkale geçilmez dedirten bir büyük destan.
                    Özel Nasibe Eryetiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak tarihimizin altın sayfalarında yer alan en büyük zaferlerimizden biri olan Çanakkale Zaferi’nin 104. yıldönümü münasebetiyle Türk Dili ve Edebiyatı Zümresi olarak  hazırlamış olduğumuz 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Törenimizi gerçekleştirdik. Saygı duruşu  ve İstiklal Marşı’yla başlayan törenimizde günün anlam ve önemini belirten konuşma Tarih Öğretmenimiz Tuğba AK  tarafından gerçekleştirildi. Ardından Çanakkale’deki askerlerimizin  büyük mücadelesini anlatan   “Çanakkale Zaferi” ile ilgili video izlendi. “Çanakkale Destanı” adlı gösteri, 11/D sınıfından Aslıhan YÜCEYURT adlı öğrencimizin babasının askerlik döneminde yaşadığı “Babam ve Bayrak” adlı hikaye salonda duygu dolu anların yaşanmasına neden oldu. 11/B sınıfından Fatmagül ÇELİK’İN okuduğu ünlü şairimiz Ümit Yaşar OĞUZCAN’IN “Çanakkale Geçilmez” adlı şiiri kalplere kazındı. Gerek koreografisiyle gerek de seslendirilişiyle   öğrencilerimizin tek bir yürek olarak gerçekleştirdiği “Asker Yemini” güne damgasını vurdu. Okul Müdürümüz Sayın  Cengiz ŞEYHOĞLU’nun yaptığı konuşma da  Çanakkle ruhunun en derinden hissedilmesi ve  bu büyük zaferin  zihinlere bir kez daha  kazınmasını sağladı.Törenimiz Çanakkale türküsü eşliğinde  Çanakkale Zaferi fotoğraflarının gösterimiyle  son buldu.

 Başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ve vatan toprağı için, ay yıldızlı bayrak için; millet için; istiklâlimiz, hürriyetimiz için; bizim için hayatlarının baharında “bir gül bahçesine girer gibi kara toprağa giren” aziz şehitlerimiz, ruhunuz şad, mekânınız cennet olsun! Sizleri saygıyla anıyoruz!

 

 

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.