“Bir Mısradır Yaşamak”

NASİBE ERYETİŞ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

“Bir Mısradır Yaşamak”

Bizim için şiir, hayatın içindeydi. Bazen bir renk bazen sıradan sohbetlerin sözcüklerinde gizlenmişti. Kendi suretlerimizde ışıkla dans ettik. Renklere, şehirlere vurgunduk ve şehirlerin dilleri şairlere! Şiir nedir ki diyenlere gülümsedik. Her yolculuğun seyyahları olur ya biz de bir film şeridinin seyyahları olduk.

Özel Nasibe Eryetiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Zümresi olarak “ Bir Mısradır Yaşamak” adlı şiir dinletimizi gerçekleştirdik. Mevlana, Orhan Veli KANIK, Nazım Hikmet RAN,  Özdemir ASAF,  Gülten AKIN, Sabahattin ALİ,  Cemal SÜREYA gibi Türk edebiyatının tanınmış usta şairlerinin şiirlerinin dile getirildiği dinletimiz, dinleyicilerin gönlünde şiirin gücünü, büyüklüğünü göstererek salonda zamansız anlar yaşanmasını sağladı. “Şairin hayatı şiire dâhildir.” sözünden de hareketle şairlerimizin şiirlerini yazma sırları, onların şiir gibi duygu yüklü hayatları da güne damgasını vurdu.

10/C sınıfından İlker Bingöl; ilahi aşkla kendinden geçercesine sema eden Mevlana Celaleddin RUMİ’nin “Etme” şiirini seslendirerek, gönülleri yakan bu şiiri daha iyi anlamamızı sağladı. 10/B sınıfından Aleyna DAŞÖREN, annesizliğin vermiş olduğu kederi, yüreğinin en uç noktasında hisseden küçük bir çocuğun gözyaşlarını, Bedirhan GÖKÇE’nin “Sol Yanım Acıyor Anne” şiiri ile dile getirdi ve anne sevgisinden eksik yüreklerin duygu dolu anlar yaşamasına neden oldu. 11/C sınıfından Ata Çağatay DÖNMEZ ve 12/B sınıfından Aleyna ÖZEN; usta şairlerimizden Nazım Hikmet RAN ve İlhan BERK’in şiirlerinin bir şarkıya çevrildiği “Seviyorum Seni” şiiriyle aşkın saflığını gözler önüne serdi. 11/D sınıfından Muhammet ÇELİK, çocuklara özgü hareketlerle adeta çocukcasına aşkı yaşayanlara Sabahattin ALİ’nin “Çocuklar Gibi” şiirini seslendirdi. Hayatın her alanında eşikte kalmışlığın ikilemini yaşayan Ahmet Hamdi TANPINAR’ın “Üst Üste” şiiriyle 11/D sınıfından Ece Naz GÜRDAL, bizleri eşikle hakikat arasında bıraktı. 12/C sınıfından Mustafa ELDOĞAN ve Hilal ULUSOY, bir dönem edebiyat matinelerinin yıldız isimlerinden olan Özdemir ASAF’ın platonik aşkına yazdığı “Lavinya” şiirini canlandırdılar.11/D sınıfından Senanur BERK “Her Şey Sende Kalmış” dedi ve Cemal SAFİ’nin şiirini seslendirdi. 11/B sınıfından Nurettin Cem ÖZDEMİR o buğulu sesiyle, Cemal SÜREYYA’nın “Biliyorum Sana Giden Yollar Kapalı” şiirini seslendirdi.12/A sınıfından İrem KURT halkın, hakkın, insanca yaşamın düşlediği özgür dünyanın bireysel direnişçi şairi, ölümsüz kadın Gülten AKIN’ın “Deli, Kızın Türküsü” şiiriyle tebessüm oldu dudaklara. 10/C sınıfından Ayça DURAK,  “memleket ve yaşamak” şiirlerinin sahibi olan Nazım Hikmet RAN’ın, “Yaşamaya Dair” şiirini seslendirerek ne olursa olsun yaşama bağlı kalmamız gerektiğini öğretti bizlere ve bu güzel dinletimiz 11/A sınıfından Sertan AKKULAKOĞLU’nun,  “İkinci Yeni’nin Üç Atlısı”ndan biri olan Turgut UYAR’ın memleketimizin dört bir bucağını boydan boya anlattığı “TÜRKİYEM” şiiriyle sona erdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.