En Değerli Miras Doğadır eTwinning Projesi Ulusal Kalite Etiketi Ödülü

Kuruculuğunu Biyoloji Ders Öğretmenimiz Elif BOĞAZ’ın yaptığı, sürdürülebilir yaşam ilkesi ile öğrencilerimizde çevre bilinci oluşturulmasının hedeflendiği “En Değerli Miras Doğadır (The Most Valuable Heritage is Nature)” eTwinning projesi ile 2020 eTwinning Ulusal Kalite Etiketi ödülünü kazandık!

Öğrencilerimizde çevre bilinci oluştururken yabancı dil gelişimi de sağlayan bunun yanında web 2.0 araçlarını kullanma becerisini kazandıran bu proje bir  eğitim-öğretim yılı boyunca sürmüştür. Biyoloji öğretmenimiz Elif BOĞAZ ve İngilizce öğretmenimiz Saadet KÖSE rehberliğinde Türkiye, Fransa, Polonya, Ukrayna, Portekiz ve Arnavutluk ortaklığında çalışmalar yürütülmüştür.

Proje kapsamında çevre bilinci oluşturulabilmesi için önce doğanın güzelliğini farkedilmesi gerektiği düşünülerek Polonezköy Tabiat parkına gezi düzenlenmiş, gezide öğrencilerimizce çekilen fotoğraflar ile okul koridorları bir ormana dönüştürülmüş, sergiyi gezen öğrencilerle orman gezisinde edinilen deneyimler paylaşılmıştır.

Proje kapsamında TEMA Pendik Sorumlusu Mine ÖZTEKİN okulumuzda “İklim Değişikliği” konulu bir seminer sunumu gerçekleştirmiştir. Seminerde küresel ısınmanın sebepleri, gerçekleşmiş ve gerçekleşmesi beklenen olası sonuçları, önlenmesi için yapılması gerekenler hakkında bilgi verilmiştir. Ağaçların ve ormanların dünyanın akciğerleri olduğunun önemine bir kez daha vurgu yapan seminer ardından proje öğrencilerimiz TEMA üyesi olmanın mutluluğunu yaşamışlardır.

Proje kapsamında geri dönüşüm mantığının kavranması amacı ile öğrencilerimiz evlerinde biriken mutfak artıklarını değerlendirerek kompost gübre üretmişlerdir. Elde edilen gübreleri sebze üretimi için kullanmışlar ve okul bahçemize soğan, maydanoz ve kıvırcık tohumları ekmişlerdir.

Proje kapsamında çevre kirliliğinin önlenmesine dikkat çekmek amacı ile, eski kullanılmayan araç gereçler, yeni ve faydalı ürünler haline dönüştürülmüş. Böylece hem atık miktarı azaltılmış hem de enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Proje kapsamında okul bahçesinde yetiştirilen soğan maydanoz ve kıvırcıklar zamanı geldiğinde toplanmış ve “Kısır Günü” etkinliğinde öğrencilerimiz tarafından doğranıp gerekli malzemelerle karıştırılarak kısır haline getirilmiş ve okul öğretmenlerine ve öğrencilerine ikram edilmiştir.

Bu başarılı projede görev alan tüm öğrencilerimiz ve proje kurucu öğretmenimizi tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.