Haziran, 2019

DOĞRU MESLEK SEÇİMİNİN ÖNEMİ

‘’Sevdiğiniz bir işi seçin ve hayatınızda bir gün bile çalışmayın .’’

Konfüçyüs

Okulumuz rehberlik ve psikolojik danışmanlık servisi olarak, Yüksek Öğretim Sınavı’nın ve tercih döneminin çokta uzak olmadığı bugünlerde siz öğrencilerimize, lise öğrenimi sonrasında hayatınızın devamında fiziksel, sosyal, duygusal ve psikolojik ihtiyaçlarınızı karşılmanızı sağlayacak ve sizlere toplumsal olarak farklı roller yükleyecek olan meslek seçiminin önemini vurgulamak istedik.

Yaşamımızın devamında günümüzün büyük bir çoğunluğunu iş yerlerimizde geçirmekteyiz. Alanımız ya da mesleğimiz her ne olursa olsun yaptığımız iş sonunda hepimiz bir ürün ortaya koymaktayız ve toplumu birbirine bağlı zincirler olarak düşündüğümüzde halkalardan birindeki eksiklik diğer tüm sistemi de etkilemektedir.  Sevilmeyen, bireyin yetenek ve ilgilerine uymayan kişinin kendi isteğiyle değil de aile, arkadaş etkisi ya da bilinçsizce seçtiği meslekler hem kişinin umutsuz, mutsuz, agresif olmasına hem de toplumsal yapıya etki eder.  Çevremizi dikkatli bir biçimde incelediğimizde doğru alanda çalışan ve işine seven insanlarla zoraki o mesleği yapan insanları hemen farkedebiliriz.  İçerisinde bulunduğunuz bu sınav ve sonrasındaki tercih döneminde hangi gruba dâhil olacağınıza sizler karar vereceksiniz.  Bu aşamada dikkatli etmeniz gereken hususlar ise;

  • Öncelikli olarak kendinizi tanımak, kendi isteklerinizin farkında olmak gerekir. Seçilecek mesleğe fiziksel, psikolojik, sosyokültürel ve kişinin değerleri açıdan uygunluğuna bakılmalıdır. Sonrasında ise isteklerinizin sizin yeteneklerinize ( sayısal- sözel- mekanik yetenek, el göz koordinasyonu, güzel sanatlar, müzik, el becerisi gibi) ve ilginize; ( teknik, maddi, bilimsel, edebiyat, güzel sanatlar, müzik ve canlı varlık ilgisi gibi ) yani bir işi zor koşullar altında dahi isteyerek, yılmadan yapmanızı sağlayan iç sesinize uygunluk derecesine karar vermek gerekir.
  • Kendini tanıma aşamasından sonra ise seçilen meslek ya da meslek grupları ile ilgili detaylı bir araştırma yapılmalıdır.
  • Mesleğin sağladığı manevi, maddi ve sosyal imkânlar nelerdir? Yaşanılmak istenen hayattaki beklentileri bu imkânlar ne derecede sağlamaktadır? Nasıl bir eğitim almak gerekir?  İş olanakları nelerdir? Çalışma koşulları nelerdir?  Bu konular ile ilgili detaylı bir araştırma yapmak gerekirse bu mesleğe sahip bireyler ile görüşmeler sağlanmalıdır.
  • Her birey biriciktir ve her bireyin farklı alanlarda yeteneği vardır. Taşıyamayacağımız yükleri yalnızca mesleğin itibarı ya da maddi getirileri nedeni ile sırtlamamalıyız.

 

     DOĞRU MESLEK SEÇİMİNİN GETİRİLERİ NELERDİR?

Uygun meslek seçimi yapan bireyler çalışma hayatlarında daha mutlu, huzurlu, başarılı, kararlı, yaratıcı, işine karşı daha sahiplenici, mücadeleci ve verimli olurlar. Bu bireylerin gününün büyük bir çoğunluğunu geçirdiği iş yeri içerisinde çalışma arkadaşlarıyla iletişim ve etkileşimi daha sağlıklıdır.  Bu durumun aile yaşantılarına ve sosyal hayatlarına olumlu getirileri olur. Toplumsal anlamda ise mesleğinin ona yüklediği rolün sorumlulukları başarılı ve istekli bir biçimde yerine getirerek farklı statülere ulaşabilir, toplum içerisinde var olabilir ve bir parçası olduğu topluma fayda sağlayabilirler.  Kişinin yaşam biçimi, toplumsal yeri, arkadaş çevresi, gelir düzeyi yaptığı bu seçimin sonucunda şekillenir.

 

AİLELERE DÜŞEN GÖREVLER

    Çocuklarımız bizim gerçekleştiremediğimiz hayallerimizi gerçekleştirmek üzere dünyaya gelen canlılar değildir.  Bu nedenle onlara sadece kendimizi mutlu edecek, çevremizde bize itibar sağlayacak, övünmemizi sağlayacak bir meslek edindirmek yerine, kendi çocuklarımızı tanıyarak onların ilgi, yetenek, istek ve kapasitelerine uygun, mutlu olabilecekleri bir mesleği seçebilmeleri adına rehberlik etmemiz gerekmektedir.  Onlarla bu süreçte iletişimimizi kuvvetlendirmeli, onları desteklediğimizi ve onlara güvendiğimizi belirten isteklendirme cümleleri ile destek olmalıyız. Unutmayalım ki,   bir mesleğe karar vermek zorlu ve detaylı bir çalışma isteyen bir süreçtir.  Seçilen mesleğin bir ömür boyu başarılı ve mutlu bir biçimde sürdürülmesini istiyorsak çocuğumuzu görmeli ve duymalıyız.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.