İski Paşaköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi Gezimiz

NASİBE ERYETİŞ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ

İski Paşaköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi Gezimiz

Okulumuz öğrencileri ile gerçekleştirdiğimiz  “Su ve Atık su Hizmetlerini, Çevre ve İnsan Sağlığını Esas Alarak Etkin, Verimli ve Kaliteli Olarak Yürütmek” misyonuna sahip tesisteki gezimizde İSKİ Çevre Mühendisi bizlere eşlik etmiştir.

Görevli tesisin kuruluş yılından amacına , günlük arıtma miktarından arıtım aşamalarına kadar ayrıntılı bir şekilde  bizleri bilgilendirmiştir. Paşaköy İleri Biyolojik Atık su Arıtma Tesisi 16 ana üniteden oluşmakta ve İstanbul’un en önemli su kaynaklarından biri olan Ömerli Barajı’nı atık su kirliliğinden korumak amacıyla 2000 yılında günlük 100.000 m3‘lük arıtma kapasitesiyle işletmeye alınmıştır. 2009 yılında da, aynı bölgede yine aynı kapasiteye sahip 2. kademesi hizmete alınmıştır. Toplam atık su arıtma kapasitesi 200.000 m3‘e çıkarılan tesisin 2. kademesi kapsamında; Çamur Kurutma, Kojenerasyon, Biofiltre, Kum Filtresi, UV Dezenfeksiyon ve Çıkış Terfi Üniteleri tesis edilmiştir. Tesiste biyolojik nütrient giderimi prensibine göre, atık su da bulunan karbonun yanı sıra, su kaynaklarında kirliliğe yol açan azot, fosfor gibi besi maddelerinin de giderilmesi sağlanmaktadır.

Gezi boyunca öğrencilerimiz merak ettikleri sorulara cevaplar bulmuştur. Aynı zamanda Biyoloji dersi müfredatında yer alan çevre kirliliği konusu üzerinde durulmuş olup duyarlılık ve farkındalık arttırılmaya çalışılmıştır.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.