İstiklâl Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u  Anma

Özel Nasibe Eryetiş Meleki ve Teknik  Anadolu Lisesi olarak Türk milletinin zaferini, yüceliğini ve bayrağımızın kutsallığını en güzel duygularla anlatan İstiklâl Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u  Anma Törenimizin 98. yılını tıpkı  şairimizin de belirttiği gibi “Asımın Nesli” olarak gerçekleştirdik.

Okulumuz Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenlerinden Feray KAYMAZ, Ezgi TUNCA ve Burçin NİŞANCI’nın hazırladığı program, saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başladı. Ardından Tarih Öğretmenimiz, Tuğba Ak’ın hazırladığı Mehmet Akif Ersoy’u tanıtan video ile devam etti.

Peki, kimdi Mehmet Akif?

Mehmet Akif; Osmanlının gürbüz çocuklarından biri, halkın tescillediği milli bir şair, ideal bir öğretmen, branşına hâkim bir veteriner, cesur bir gazeteci, iyi bir güreşçi, Kurtuluş Savaşı’nda iyi bir asker, Türk gencine ufuk çizen fikir ve aksiyon adamı, bir politikacı, bir gönül insanı, hayatı vatan hasreti ile biten ve vefa beklediği gözlerden cefa çeken bir garipti.  Hayata veda edeceği anda, “Hocam kalk, bir İstiklâl Marşı daha yaz ki kıymetini anlasınlar.” diye haykıran talebesine: “Allah, bir daha bu millete İstiklâl Marşı yazdırmasın.” diyen kutlu bir vatanperverdi.

İstiklâl şairi olarak bize umut ışığı olan Mehmet Akif Esoy’u tanıtan videomuzun ardından, programımız okulumuz 11/B sınıfı öğencilerinden Nurettin Cem Özdemir’in,  “Akif’e Mektup” adlı yazısı ile devam etti.

“Ey şimdi süzgün, rüzgarlarda dalgalı

Barışın güvercini, savaşın kartalı

Yüksek yerlerde açan çiçeğim,

Senin altında doğdum,

Senin dibinde öleceğim.

TARİHİM, ŞEREFİM

ŞİİRİM, HER ŞEYİM…

Yeryüzünde yerbeğen,

Nereye dikilmek istersen söyle seni oraya dikeyim” dizelerinin de yer aldığı   oratoryo gösterimizle  programımız sona erdi.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.