Polonya Gezisi – Gdansk Tarihi Şehir

Gdansk Tarihi Şehir Gezisi

07.04.2018 tarihinde Gdansk şehrinin tarihi bölümünü gezdik. Mimarisi ve tarihi dokusu bizleri büyüleyen tarihi şehir tek kelimeyle görülmeye değer. Ne yazık ki şehrin büyük bölümü 2. Dünya Savaşında bombalanarak yerle bir edilmiş ancak daha sonra bu binalar restore edilmiş, onarılmış, yeniden inşa edilmiş ve günümüze hasarsız olarak ulaşmayı başarmışlar.

Tarihi şehirde ana tren istasyonunu, Altın Kapıyı, Dlugi Targ (Uzun pazar sokağını), Targ Weglowy (kömür meydanını), Yeşil Kapı olarak bilinen ve 1568’de tamamlanan Kraliyet Sarayını, 1379’da Töton Şövalyeleri tarafından kurulan şehrin yönetim binasını, 1633 yılında yapılan Neptün/Poseidon Çeşmesini, 1266’da yapımına başlanıp 1502 yılında tamamlanan dünyanın en büyük 2. tuğla binası olma özelliğine sahip Azize Mary Kilisesini görme şansını elde ettik. Ayrıca bu binanın 400’ün üzerinde sayıda basamakla çıkılan çatısına tırmanarak muhteşem bir manzaranın keyfine vardık ve fotoğraf çektik. Yine bu binada ülkemizin bağımsızlığını koruyarak sonsuza kadar yaşaması için mum yaktık ve iyi dileklerde bulunduk.

Ayrıca 1605 yılında şehrin silah deposu olarak görev yapan ancak günümüzde ressamların yetiştiği bir üniversite olarak kullanılan Zbrojownia’yı ve büyük su değirmenini gördük.

Gdansk şehrinin belediye başkanlığını yapmış bir bilim insanı ve astronom olan, Ay’ın topografya çalışmalarını yapmış ve on takım yıldızı tanımlamış olan Jan Hewelius’un (1611-1687) anıtını ziyaret ettik.

Gezimize korsan gemisine binerek gittiğimiz Westerplatte Yarımadasında devam ettik ve günü geri döndüğümüz  Gdansk şehrinde tamamladık.

Fotoğraf galerisini görüntülemek için tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.