Meme Kanseri Farkındalık

24 Ekim 2018 Çarşamba günü okulumuz Özel Nasibe Eryetiş Mesleki ve Teknik Anodolu Lisesi tarafından Pendik Medikal Park Hastanesi iş birliği ile Pendik Kuşluk Park Meydanı’nda Meme Kanseri Farkındalık Etkinliği yapılmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü 2015 yılından sonra kanserin dünyadaki ölüm nedenleri arasında ilk sıraya yükseleceğini belirtmektedir. Türkiye’de de kansere bağlı ölümler son 10 yılda yaklaşık 2 katına çıkarak şu anda ölüm nedenleri arasında yüzde 20’nin üzerinde bir orana çıkmasına neden olmaktadır. Meme kanseri neredeyse her 8 kadından bir tanesinin yaşamı boyunca karşılaşabileceği bir hastalık olarak bizim karşımızda duran bir gerçek olarak ortaya çıkıyor.

Bu nedenle Pendik çevre halkını bilinçlendirmek ve meme kanserinde farkındalık yaratmak amacıyla bir etkinlik gerçekleştirdik.

Özel Nasibe Eryetiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Meslek Dersleri Bölüm Başkanı Gizem SEVER koordinatörlüğünde Meslek Dersleri Öğretmenleri Bilgen AKBULUT ve Burcu ESEN ile 9-A,9-B,10-A,11-D sınıflarından 40 öğrencimiz günler öncesinden hazırlıklara başladı.

“Erken teşhis hayat kurtarır”, “Farkındayım Korkmuyorum”, “Haydi El Ele Kanser Sana Güle Güle”, “Sağlıklı Güzel Yıllar Kontrolle Başlar” yazılı pankartlar hazırlandı. Meme kanseri farkındalık etkinliklerinin objesi haline gelen pembe balonlar ve kurdeleler öğrenciler tarafından özenle hazırlandı.

Etkinlik günü Pendik Medikal Park Hastanesi yetkilileri ve öğrencilerimiz ile birlikte Pendik Kuşluk Parkında bir kortej oluşturuldu ve önceden hazırlığı yapılmış olan sloganlar söylenerek farkındalık oluşturuldu. Pembe balon ve kurdelelerin dağıtımı sağlandı. Halk ile iletişime geçilerek meme kanseri hakkında bilgilendirme yapıldı.

Bu sayede meme kanserine karşı Pendik ve çevre halkı bilinçlendirilmiş, erken tanının önemi hakkında farkındalık yaratılmış olup, akademik açıdan başarılı bir etkinlik gerçekleştirilmiştir.

 

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.