SELFİE PİLOT UYGULAMA OKULU

Özel Nasibe Eryetiş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Ailesine,

Okulumuz 2018 -2019 Eğitim Öğretim Yılından itibaren SELFİE Pilot Uygulama Okulu Kapsamına alınmıştır. Beylikdüzü, Çatalca, Fatih, Silivri ve Pendik’te birer lise düzeyinde SELFİE Pilot Uygulama okulu belirlenmiş olup Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri arasında tek okul olmanın gururunu yaşamaktayız.

E- Twinning okulu ve SELFİE Pilot Uygulama Okulu yolunda çalışma, gayret ve desteklerini esirgemeyen kurucularımız, yöneticilerimiz, tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimizi kutlarım.

Cengiz ŞEYHOĞLU

Okul Müdürü


SELFİE nedir?

SELFIE, Avrupa ülkelerindeki eğitim uzmanları ve uygulayıcılarından oluşan bir paneldir.  Avrupa Komisyonu ile beraber oluşturulmuştur. Avrupa’dan 67.000’den daha fazla okul lideri, öğretmen ve öğrenci 2017 yılının sonlarında aracın beta versiyonunu test etmiştir.

SELFİE ne ölçer?

SELFIE, öğretmenlere, okul liderlerine ve öğrencilere yönelik bir takım soru üzerinden okulda öğretim ve öğrenim amaçları için dijital teknolojilerin kullanım
şekillerini ölçer. Okul liderlerine yönelik sorular genellikle dijital teknolojilerin kullanımı ile ilgili okul seviyesindeki strateji ve uygulamalara odaklanır. Öğretmenlere yönelik sorular genel olarak öğretim uygulamaları ile ilgili bilgi almaya odaklanır. Öğrencilere yönelik sorular ise öğrencilerin dijital teknoloji kullanımı ile ilgili deneyimleri ve öğrenim uygulamalarına yoğunlaşır. Okullar, kendi bağlamlarına uygun olan sorular ekleyerek aracı kişiselleştirebilir.

Okul İdarecileri İçin SELFİE

SELFIE, okulların öğretim ve öğrenime yönelik olarak dijital teknolojileri nasıl kullandıklarını yansıtmalarını sağlayan çevrimiçi bir araçtır. SELFIE okul idarecilerinin, öğretmenlerin ve öğrencilerin görüşlerini toplar ve okul içindeki güçlü ve zayıf yönlerin tanımlanmasına yardım eden etkileşimli bir formatta bu bilgileri sunar. SELFIE okul idarecilerinin, öğretmenlerin veya öğrencilerin bilgilerini veya becerilerini ölçmez ya da karşılaştırmaz ve okulları değerlendirmek veya değerlendirerek karşılaştırmak için tasarlanmamıştır. SELFIE’nin amacına yönelik olarak dijital teknolojiler terimi, öğretim veya öğrenim için kullanılan tüm dijital içerik, medya, hizmet, cihaz veya platform anlamına gelmektedir. SELFIE kişisel verilerin korunması, gizlilik ve telif yasaları tarafından korunmaktadır ve tüm yanıtlar tamamen isimsizdir. SELFIE sorularını yanıtlayan öğrenciler, öğretmenler, okul idarecileri ve diğer personelin kimlikleri tespit edilemez. Soruların çoğu, altı tematik alan içinde düzenlenmiştir ve beş puanlık ölçekten bir seçenek seçilerek yanıtlanmalıdır. Bu seçeneğin okuldaki mevcut durumu doğru bir şekilde yansıtıyor olması önemlidir. Her soru için, beşinci dereceye denk gelen yüksek derecedeki etkili uygulamalara yönelik bir açıklama rehber olarak verilmiştir. Ekranın sağ üst kısmından aşağı açılan menüyü kullanarak SELFIE’yi kendi dilinizde görüntüleyebilirsiniz. Fakat bunu başlamadan önce yapınız, çünkü başladıktan sonra dili değiştirmeniz cevapların silinmesine neden olacaktır. Anketi gönderdikten sonra katılımınızdan dolayı adınızın bulunduğu bir katılım belgesini indirebileceksiniz. Okulunuz da SELFIE’ye katılımından dolayı dijital bir rozet alabilecektir. SELFIE’nin tamamlanması 40 dakikadan uzun sürmemelidir, fakat ankete başladıktan sonra iki saat içinde gönderilmelidir.

Okulunuz öğrenim için dijital teknolojilerden faydalanıyor mu?

SELFIE, öğrenimi desteklemek için dijital teknolojileri nasıl kullandıklarını yansıtmaları adına okullara yardımcı olmak için kullanılan ücretsiz ve kişiselleştirilebilir bir araçtır. SELFIE, okulların durumları hakkında bilgi edinmelerini ve dijital kapasitelerini iyileştirmeleri için bir eylem planı geliştirmelerini sağlar. SELFIE hakkında daha fazla bilgi edinmek için SELFIE portalına göz atabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.